ADP7142ACPZN1.8-R7
DigiKey Part Number
505-ADP7142ACPZN1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP7142ACPZN1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP7142ACPZN1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7142ACPZN1.8-R7
Description
IC REG LIN 1.8V 200MA 6-LFCSP-UD
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-LFCSP-UD (2x2)
EDA/CAD Models
ADP7142ACPZN1.8-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
140 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
320 µA
Control Features
Enable, Soft Start
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Input (Max)
40V
Supplier Device Package
6-LFCSP-UD (2x2)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V