ADP7104ARDZ-3.3-R7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ADP7104ARDZ-3.3-R7 |
Description | IC REG LIN 3.3V 500MA 8-SOIC-EP |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-SOIC-EP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ADP7104ARDZ-3.3-R7 Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 900 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 1.6 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 60dB ~ 50dB (10kHz ~ 100kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable, Power Good, Under Voltage Lockout |
Output Configuration | Protection Features Over Temperature, Short Circuit |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 20V | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package 8-SOIC-EP |
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 500mA | Base Product Number |