ADP2302ARDZ-3.3
DigiKey Part Number
505-ADP2302ARDZ-3.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP2302ARDZ-3.3
Description
IC REG BUCK 3.3V 2A 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Category
Voltage - Input (Max)
20V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Tube
Frequency - Switching
700kHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Synchronous Rectifier
No
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
3V