AD5290YRMZ50-R7
DigiKey Part Number
AD5290YRMZ50-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
AD5290YRMZ50-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
AD5290YRMZ50-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5290YRMZ50-R7
Description
IC DIG POT 50K 10-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 10-MSOP
EDA/CAD Models
AD5290YRMZ50-R7 Models
Voltage - Supply
4.5V ~ 33V, ±4.5V ~ 16.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Cascade Pin
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Supplier Device Package
10-MSOP
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C