AD5259BRMZ10 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 6,505
Datasheet
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I2C Interface 10-MSOP
High Speed Converters by Analog Devices
AD5259BRMZ10
DigiKey Part Number
505-AD5259BRMZ10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5259BRMZ10
Description
IC DIG POT 10K 10-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AD5259BRMZ10 Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Features
Selectable Address
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
500ppm/°C
Supplier Device Package
10-MSOP
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C