AD5241BRUZ10-R7
DigiKey Part Number
AD5241BRUZ10-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
AD5241BRUZ10-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
AD5241BRUZ10-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5241BRUZ10-R7
Description
IC DIG POT 10K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I2C Interface 14-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5241BRUZ10-R7 Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.3V ~ 2.7V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Selectable Address
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
30ppm/°C
Supplier Device Package
14-TSSOP
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C