MAXM17537ALY#
DigiKey Part Number
505-MAXM17537ALY#-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAXM17537ALY#
Description
DC DC CONVERTER 8-24V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 8 ~ 24V 3A 4.5V - 60V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAXM17537ALY# Models
Category
Current - Output (Max)
3A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
29-PowerBLGA Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.35" L x 0.59" W x 0.17" H (9.0mm x 15.0mm x 4.4mm)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Supplier Device Package
29-SIP LGA (9x15)
Voltage - Input (Max)
60V