MAX6071ANT25+T
DigiKey Part Number
175-MAX6071ANT25+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX6071ANT25+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX6071ANT25+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6071ANT25+T
Description
IC VREF SERIES 0.1% 6WLP
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 10 mA 6-WLP (1.42x0.78)
EDA/CAD Models
MAX6071ANT25+T Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
4.8µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
6µVrms
Voltage - Input
2.8V ~ 5.5V
Current - Supply
300µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
6-XFBGA, WLBGA
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
6-WLP (1.42x0.78)
Tolerance
±0.1%
Base Product Number
Temperature Coefficient
6ppm/°C