MAX1837EUT33+T
DigiKey Part Number
MAX1837EUT33+TR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX1837EUT33+CT-ND - Cut Tape (CT)
MAX1837EUT33+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX1837EUT33+T
Description
IC REG BUCK 3.3V 250MA SOT6
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 250mA SOT-23-6
EDA/CAD Models
MAX1837EUT33+T Models
Category
Voltage - Input (Max)
24V
Active
Synchronous Rectifier
No
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Supplier Device Package
SOT-23-6
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
4.5V