MAX17501EATB+T
DigiKey Part Number
MAX17501EATB+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX17501EATB+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX17501EATB+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX17501EATB+T
Description
IC REG BUCK 3.3V 500MA 10TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 500mA 10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX17501EATB+T Models
Category
Voltage - Input (Max)
60V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
600kHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
10-TDFN (3x2)
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
4.5V