ART150PEGXY
DigiKey Part Number
1603-ART150PEGXYTR-ND - Tape & Reel (TR)
1603-ART150PEGXYCT-ND - Cut Tape (CT)
1603-ART150PEGXYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ART150PEGXY
Description
RF MOSFET LDMOS 65V TO270
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF Mosfet 65 V 500 mA 1MHz ~ 650MHz 31.2dB 150W TO-270-2G-1
Category
Current Rating (Amps)
1.4µA
Manufacturer
Ampleon USA Inc.
Current - Test
500 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Output
150W
Part Status
Active
Voltage - Rated
200 V
Technology
LDMOS
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
N-Channel
Package / Case
TO-270BA
Frequency
1MHz ~ 650MHz
Supplier Device Package
TO-270-2G-1
Gain
31.2dB
Base Product Number
Voltage - Test
65 V