IB086-KMKM-6.0IN
DigiKey Part Number
1946-IB086-KMKM-6.0IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IB086-KMKM-6.0IN
Description
COAX CBL 2.92MM TO 2.92MM 6"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial 2.92mm to 2.92mm 0.086" Flexible Cable 6.000" (152.40mm)
Category
2nd Connector
2.92mm Plug
Manufacturer
Amphenol Times Microwave Systems
2nd Contact Gender
Male
Series
2nd Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Length
6.000" (152.40mm)
Part Status
Active
Cable Type
0.086" Flexible Cable
Style
2.92mm to 2.92mm
Overall Impedance
50 Ohms
1st Connector
2.92mm Plug
Frequency - Max
62 GHz
1st Contact Gender
Male
Color
Blue
1st Connector Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-60°C ~ 125°C