AD-24J292J-1
DigiKey Part Number
115-AD-24J292J-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD-24J292J-1
Description
2.4MM JACK TO 2.92MM JACK ADAPTE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adapter Coaxial Connector 2.4mm (APC-2.4, OS-50) Jack, Female Socket To 2.92mm (OS-2.9) Jack, Female Socket 50 Ohms
Category
Style
Straight
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Fastening Type
Threaded, Threaded
Part Status
Active
Frequency - Max
40 GHz
Adapter Type
Jack to Jack
Center Contact Plating
Gold
Conversion Type
Between Series
Body Material
Stainless Steel
Adapter Series
Body Finish
Passivated
Center Gender
Female to Female
Center Contact Material
Beryllium Copper
Convert From (Adapter End)
2.4mm (APC-2.4, OS-50) Jack, Female Socket
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI)
Convert To (Adapter End)
2.92mm (OS-2.9) Jack, Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Impedance
50 Ohms