292-111P-52S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cinch Connectivity Solutions Johnson
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 3
Datasheet
New Product
2.92mm Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Free Hanging (In-Line) Solder
292-111P-52S
DigiKey Part Number
115-292-111P-52S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
292-111P-52S
Description
2.92 MM STRAIGHT SOLDER PLUG 0.1
Detailed Description
Category
Frequency - Max
40 GHz
Connector Type
Plug, Male Pin
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI); Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
200 V