292-110J-52S
DigiKey Part Number
115-292-110J-52S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
292-110J-52S
Description
2.92 MM STRAIGHT SOLDER JACK 0.1
Detailed Description
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount Solder
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Frequency - Max
40 GHz
Connector Type
Jack, Female Socket
Impedance
50 Ohms
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI); Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Voltage Rating
200 V