PT10MV10-103A2020-E-S
DigiKey Part Number
1993-1066-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT10MV10-103A2020-E-S
Description
TRIMMER 10K OHM 0.15W PC PIN TOP
Detailed Description
10 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Tolerance
±20%