NX-GK0WAM-P12WMM0-000L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 0
Datasheet
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Ranger Series Pin and Socket Connectors from Amphenol PIO | DigiKey
NX-GK0WAM-P12WMM0-000L
DigiKey Part Number
1967-NX-GK0WAM-P12WMM0-000L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NX-GK0WAM-P12WMM0-000L
Description
CONN RCPT FMALE 12POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Electroless Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
750V
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Cable Opening
0.520" (13.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C