HD20-14PMFS-SN8001 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol LTW
In Stock: 0
Datasheet
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
HD20-14PMFS-SN8001
DigiKey Part Number
1754-HD20-14PMFS-SN8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HD20-14PMFS-SN8001
Description
HEAVY DUTY SHIELDED, M20, 5A, 14
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Zinc Alloy
Series
Shell Finish
Black
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
14
Shielding
Shell Size - Insert
M20-14
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
250V
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C