63453-022LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
22 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
63453-022LF
DigiKey Part Number
63453-022LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63453-022LF
Description
CONN RCPT 22POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
63453-022LF Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
200V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Industrial, Medical
Number of Rows
2
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)