54101-S08-16 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 274
Datasheet
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
54101-S08-16
DigiKey Part Number
54101-S08-16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
54101-S08-16
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
54101-S08-16 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bag
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Part Status
Obsolete
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact