Image for VM1855820000G is not available
VM1855820000G
DigiKey Part Number
VM1855820000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VM1855820000G
Description
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM
Detailed Description
18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Color
Gray
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Wire Strip Length
8-9mm
Insulation Height
0.591" (15.00mm)
Current - UL
20 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V