MS3126F16-26PW
DigiKey Part Number
1178-MS3126F16-26PW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3126F16-26PW
Description
MIL-26482 MS/PT/CMB PLUG
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Packaging
Bag
Features
Coupling Nut, Strain Relief
Number of Positions
26
Shielding
Grade
Military
Current Rating (Amps)
7.5A
Qualification
MIL-DTL-26482 Series I
Voltage Rating
600VAC
Shell Size - Insert
16-26
Cable Opening
0.500" (12.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C