RL1004-65.6-59-D1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | KC001N-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RL1004-65.6-59-D1 |
Description | THERMISTOR NTC 100OHM 3096K DISC |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | NTC Thermistor 100 Disc, 2.8mm Dia x 3.0mm W |
Datasheet | Datasheet |
Category | B25/85 3096K |
Manufacturer Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) | Operating Temperature -50°C ~ 150°C |
Series | Length - Lead Wire 1.50" (38.00mm) |
Packaging Bulk | Mounting Type Through Hole |
Part Status Active | Package / Case Disc, 2.8mm Dia x 3.0mm W |
Resistance in Ohms @ 25°C 100 | Base Product Number |
Resistance Tolerance ±10% |