NPP-301A-100AT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NPP-301A-100AT |
Description | SENSOR 15PSIA .06V |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Pressure Sensor 15PSI (103.42kPa) Absolute 0 mV ~ 60 mV (3V) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Accuracy ±0.2% |
Manufacturer Amphenol Advanced Sensors (NovaSensor) | Voltage - Supply 3V ~ 10V |
Series | Port Style No Port |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Termination Style Gull Wing |
Part Status Active | Maximum Pressure 45PSI (310.26kPa) |
Applications Board Mount | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Pressure Type Absolute | Mounting Type Surface Mount |
Operating Pressure 15PSI (103.42kPa) | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Output Type Wheatstone Bridge | Base Product Number |
Output 0 mV ~ 60 mV (3V) |