RL1004-65.6-59-D1
DigiKey Part Number
KC001N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL1004-65.6-59-D1
Description
THERMISTOR NTC 100OHM 3096K DISC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 100 Disc, 2.8mm Dia x 3.0mm W
Category
B25/85
3096K
Manufacturer
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C
Series
Length - Lead Wire
1.50" (38.00mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Disc, 2.8mm Dia x 3.0mm W
Resistance in Ohms @ 25°C
100
Base Product Number
Resistance Tolerance
±10%