NKA502C4AR2C
DigiKey Part Number
235-1387-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKA502C4AR2C
Description
THERMISTOR NTC 5KOHM 3435K BEAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 5k Bead
Category
B25/85
3435K
Manufacturer
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Operating Temperature
-40°C ~ 170°C
Series
Length - Lead Wire
0.89" (22.50mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging
Part Status
Active
Grade
Automotive
Resistance in Ohms @ 25°C
5k
Qualification
AEC-Q200
Resistance Tolerance
±2%
Package / Case
Bead
B Value Tolerance
±1%