NPP-301A-100AT
DigiKey Part Number
235-1492-2-ND - Tape & Reel (TR)
235-1492-1-ND - Cut Tape (CT)
235-1492-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPP-301A-100AT
Description
SENSOR 15PSIA .06V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 15PSI (103.42kPa) Absolute 0 mV ~ 60 mV (3V) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Accuracy
±0.2%
Manufacturer
Amphenol Advanced Sensors (NovaSensor)
Voltage - Supply
3V ~ 10V
Series
Port Style
No Port
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Maximum Pressure
45PSI (310.26kPa)
Applications
Board Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Pressure Type
Absolute
Mounting Type
Surface Mount
Operating Pressure
15PSI (103.42kPa)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Type
Wheatstone Bridge
Base Product Number
Output
0 mV ~ 60 mV (3V)