ALEV50-BN
DigiKey Part Number
2040-ALEV50-BN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALEV50-BN
Description
ALEV50 SERIES 50A DC CONTACTOR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 50 A 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Manufacturer
Altran Magnetics, LLC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
8 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
10 ms
Coil Voltage
12VDC
Coil Current
461 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
5.5W
Contact Rating (Current)
50 A
Coil Resistance
26Ohms
Switching Voltage
900VDC - Max