GHSI-19-006-A-02-20-S
DigiKey Part Number
1817-1069-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GHSI-19-006-A-02-20-S
Description
SENSOR LINEAR 6.35MM CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LVIT (Linear Variable Inductance Transducer) Sensor Linear Position Round Shaft Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GHSI-19-006-A-02-20-S Models
Category
Output
4mA ~ 20mA
Manufacturer
Alliance Sensors Group
Actuator Type
Round Shaft
Series
Linearity
±0.15%
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Connector
For Measuring
Linear Position
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Technology
LVIT (Linear Variable Inductance Transducer)
Package / Case
Cylinder
Linear Range
0 ~ 6.35mm (0 ~ 0.25")