AS4C1G16D4-062BCN
DigiKey Part Number
1450-AS4C1G16D4-062BCN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS4C1G16D4-062BCN
Description
IC DRAM 16GBIT PARALLEL 96FBGA
Customer Reference
Detailed Description
SDRAM - DDR4 Memory IC 16Gbit Parallel 1.6 GHz 19 ns 96-FBGA (9x13)
Category
Memory Interface
Parallel
Mfr
Clock Frequency
1.6 GHz
Packaging
Tray
Write Cycle Time - Word, Page
15ns
Part Status
Last Time Buy
Access Time
19 ns
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
1.14V ~ 1.26V
Memory Type
Volatile
Operating Temperature
0°C ~ 95°C (TC)