EC2-05S03P3
DigiKey Part Number
2057-EC2-05S03P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EC2-05S03P3
Description
DC-DC CONVERTER, ISOLATED MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Current - Output (Max)
303mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
76%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)