2SH-H-10-TR
DigiKey Part Number
2057-2SH-H-10-TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SH-H-10-TR
Description
CONN HDR T-H R/A 10POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.079" (2.00mm)
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Kinked Pin, Solder
Series
Fastening Type
Locking Ramp
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Voltage Rating
100VAC