MD15AC13-120
DigiKey Part Number
6020-MD15AC13-120TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD15AC13-120
Description
15A 10FT Medical Grade Power Cor
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.00' (3.05m) Power Cord Gray NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJTW
Category
Wire Gauge
14 AWG
Manufacturer
AC Connectors
Shielding
Unshielded
Series
Length
10.00' (3.05m)
Packaging
Bulk
Approval Agency Marking
cULus
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Gray
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125V
2nd Connector
IEC 320-C13
Current Rating (Amps)
15A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C