L1530PR-010
L1530PR-010
L1530PR-010
DigiKey Part Number
6020-L1530PR-010TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L1530PR-010
Description
10ft 30A 250V L15-30 Cord
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.00' (3.05m) Power Cord Black NEMA L15-30P To NEMA L15-30R SOOW
Category
Wire Gauge
10 AWG
Manufacturer
AC Connectors
Shielding
Unshielded
Series
Length
10.00' (3.05m)
Packaging
Bulk
Approved Countries
Canada, United States
Part Status
Active
Color
Black
Style
Male Plug to Female Plug
Voltage Rating
250V
1st Connector
NEMA L15-30P
Current Rating (Amps)
30A
2nd Connector
NEMA L15-30R
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C