AOTA-B201610S4R7MT
DigiKey Part Number
535-AOTA-B201610S4R7MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AOTA-B201610S4R7MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AOTA-B201610S4R7MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTA-B201610S4R7MT
Description
FIXED IND 4.7UH 1.3A 235 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 1.3 A 235mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
235mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
26MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0806
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Saturation (Isat)
1.6A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)