ABM8G-12.000MHZ-D4Y-T
DigiKey Part Number
535-ABM8G-12.000MHZ-D4Y-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABM8G-12.000MHZ-D4Y-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM8G-12.000MHZ-D4Y-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM8G-12.000MHZ-D4Y-T
Description
CRYSTAL 12.000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±30ppm Crystal 10pF 120 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM8G-12.000MHZ-D4Y-T Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)