ABM7-40.000MHZ-R30-D4-T
DigiKey Part Number
535-ABM7-40.000MHZ-R30-D4-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ABM7-40.000MHZ-R30-D4-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ABM7-40.000MHZ-R30-D4-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM7-40.000MHZ-R30-D4-T
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±30ppm Crystal 18pF 30 Ohms 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM7-40.000MHZ-R30-D4-T Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
30 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
2-SMD (6x3.5)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)