ABM10-166-12.000MHZ-T3
DigiKey Part Number
535-13520-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-13520-1-ND - Cut Tape (CT)
535-13520-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABM10-166-12.000MHZ-T3
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±10ppm Crystal 8pF 125 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABM10-166-12.000MHZ-T3 Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
125 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)