BCM400P500T1K8A30
DigiKey Part Number
1102-5367-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCM400P500T1K8A30
Description
DC DC CONVERTER 47.5V 1.8KW
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bus Converter Module DC DC Converter 1 Output 47.5V 37.9A 260V - 410V Input
Category
Current - Output (Max)
37.9A
Mfr
Power (Watts)
1.8 kW
Series
Voltage - Isolation
4.242 kV
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Type
Bus Converter Module
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
260V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Max)
410V
Size / Dimension
2.49" L x 0.90" W x 0.29" H (63.3mm x 22.8mm x 7.3mm)