TPL730F18-FR
DigiKey Part Number
5503-TPL730F18-FRTR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPL730F18-FRCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPL730F18-FRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPL730F18-FR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4-DFN
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DFN (1x1)
Category
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 300mA
PSRR
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 1MHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V