TPH2503-TR
DigiKey Part Number
5503-TPH2503-TR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPH2503-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPH2503-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPH2503-TR
Description
IC OPAMP 1 CIRCUIT SOT-23-6
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 1 Circuit Single Ended, Rail-to-Rail SOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPH2503-TR Models
Category
Current - Input Bias
3 pA
Mfr
Voltage - Input Offset
2 mV
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output / Channel
290 mA
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Single Ended, Rail-to-Rail
Mounting Type
Surface Mount
Slew Rate
200V/µs
Package / Case
SOT-23-6
Gain Bandwidth Product
120 MHz
Supplier Device Package
SOT-23-6
-3db Bandwidth
250 MHz