HF625/34-100M
DigiKey Part Number
HF34S-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HF625/34-100M
Description
CBL RIBN 34COND 0.039 GRAY 164'
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 34 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 164.0' (50.00m)
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
1.339" (34.00mm)
Packaging
Bulk
Jacket (Insulation) Material
Polyolefin (PO)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300 V
Cable Type
Flat Cable
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Conductors
34
Ratings
UL Style 21682
Pitch
Features
Zippable
Length
164.0' (50.00m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
28 AWG
First Conductor Mark
Red
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG