951108-7722-AR
DigiKey Part Number
3M156873-08-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
951108-7722-AR
Description
CONN HEADER R/A 8POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 8 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
951108-7722-AR Models
Category
Contact Length - Mating
0.305" (7.75mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A