951104-7722-AR
DigiKey Part Number
3M156873-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
951104-7722-AR
Description
CONN HEADER R/A 4POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 4 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
951104-7722-AR Models
Category
Contact Length - Mating
0.305" (7.75mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A