929850-01-15-RA
DigiKey Part Number
929850E-01-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929850-01-15-RA
Description
CONN RCPT 15POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Forked
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1500V
Pitch - Mating
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Mounting Type
Through Hole
Additional Resources
In-Stock: 633
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Alternate Length
CONN RCPT 1POS GOLD PCB
In-Stock: 4008
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 4243
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 5POS 0.1 GOLD PCB