LS1519SQ-10(5) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chip Quik Inc.
In Stock: 329
Datasheet
Foam 10.00" L x 10.00" W (254.00mm x 254.00mm) X 0.190" (4.83mm) Polyurethane Black
ISOLOSS™ LS Polyurethane Foam – Low Compression Set Demo
LS1519SQ-10(5)
DigiKey Part Number
1067-LS1519SQ-10(5)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS1519SQ-10(5)
Description
FOAM 54.02X1200" PLYURETHANE 5PK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Thickness
0.190" (4.83mm)
Manufacturer
3M (TC)
Density
240.277 kg/m³
Series
Material
Polyurethane
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 HBF
Part Status
Obsolete
Color
Black
Size / Dimension
10.00" L x 10.00" W (254.00mm x 254.00mm)