LMR23610/25/30, SIMPLE SWITCHER® Step-Down Converters
Texas Instruments offers its LMR23610/25/30 step-down converters which operate from a 4.5 V to 36 V supply voltage
Image of Texas Instruments' LMR23610/25/30, SIMPLE SWITCHER® Step-Down ConvertersTexas Instruments' LMR23610/25/30 SIMPLE SWITCHER® devices are easy-to-use, 36 V, 1 A, 2.5 A, and 3 A, synchronous step-down regulators. With a wide input range from 4.5 V to 36 V, they are suitable for various applications from industrial to automotive for power conditioning from unregulated sources. Peak current-mode control is employed to achieve simple control loop compensation and cycle-by-cycle current limiting. A quiescent current of 75 µA makes it suitable for battery-powered systems. An ultra-low, 2 µA shutdown current can further prolong battery life. Internal loop compensation means that the user is free from the tedious task of loop compensation design. This also minimizes the external components. An extended family is available in 2.5 A (LMR23625) and 3 A (LMR23630) load current options in pin-to-pin compatible packages, which allow a simple, optimum PCB layout. A precision enable input allows simplification of regulator control and system power sequencing. Protection features include cycle-by-cycle current limit, hiccup mode, short-circuit protection, and thermal shutdown due to excessive power dissipation.
Features
  • 4.5 V to 36 V input range