739W-X2/55 AC Power Outlet
Qualtek’s outlet has been designed with a quick snap-in mounting configuration
Qualtek's 739W-X2/55 features a built-in shutter system that prevents foreign objects from touching electrically live components when inserted into the slots. This outlet has been designed with a quick snap-in mounting configuration and will work with panel thicknesses from 0.8 mm to 2.0 mm. The 739W-X2/55 utilizes the same panel cutout as the other popular 739W series outlets, so for existing applications, this outlet can drop into place. Insulation displacement connections (IDC) eliminate the need for special tools and are designed to be used with 12 AWG solid copper conductors. The current capacity of this outlet is up to 20 A at 125 VAC and is rated under the component recognition program of Underwriters Laboratories, File No. E139605.