NR1600GK Voltage Regulator
Nisshinbo's NR1600 is a CMOS-based low-dropout voltage regulator with soft-start and power-good functions. An external capacitor (CSS) can be used to adjust the soft-start time during startup, making it easy to suppress inrush current and the adjust slew rate. In addition, although it is a 500 mA regulator with soft-start and power-good functions, it has a lineup of 1.2 mm x 1.2 mm x 0.4 mm packages, which contributes to system space savings.
- Input voltage range (maximum rating): 1.4 V to 5.5 V (6.5 V)
- Output voltage range: fixed output voltage type 1.0 V to 3.6 V / adjustable output voltage type 1.0 V to 4.8 V
- Output current: 500 mA
- Quiescent current: typ. 80 µA
- Output noise voltage: typ. VSET × 30 µVRMS (IOUT = 100 mA)
- Ripple rejection: typ. 75 dB (f = 1 kHz)
- Dropout voltage: typ. 0.16 V (IOUT = 500 mA, VSET = 3.3 V)
- Thermal shutdown function: typ. +165°C
- Start-Up inrush current limit: typ. 160 mA