CW25-GDO-DK GPS Receiver and GPS Oscillator Module
In addition to generating a phase-aligned 1 PPS output, the module generates three clock signals phase-aligned to the 1 PPS signal. Output clocks include one digitally synthesized clock output at frequencies from 150 Hz to 80 MHz and two low-jitter 10 MHz clock outputs generated from an integrated APLL block with options for 3.3 V CMOS and/or differential LVPECL/LVDS signals at frequencies up to 700 MHz.
An onboard TCXO provides the system’s primary clock for holdover performance. The module supports an optional external 1 PPS input as well as an optional external 10 MHz clock input that can be used for improving holdover performance. This product can be used to generate a high-stability frequency reference for use in wireless systems, software-defined radio systems, time stamping, IEEE 1588v2, and applications employing a 1 PPS frequency source for high precision and long-term time and frequency generation.
Features
  • On-board GPS receiver with optional 1 PPS reference input
  • 1 PPS phase-aligned output
  • 2 MHz x 10 MHz phase-aligned clock output
  • Programmable frequency output from 150 Hz to 80 MHz
  • Locked, frequency-aligned holdover indication
  • Automatic entry into holdover
  • 3.3 VDC supply voltage
  • -20°C to +70°C operating temperature range
  • Multiple clock outputs with flexible frequency output options
  • Optional external 10 MHz input option, e.g., OCXO, Rb for improved holdover
  • OEM SM footprint: 25 mm x 27 mm